Arménsko popiera dobytie kľúčového mesta v Náhornom Karabachu – boje pokračujú

Jerevan/Baku 8. novembra (TASR) – Arménsko v nedeľu uviedlo, že o mesto Šuša v Náhornom Karabachu sa stále bojuje. Azerbajdžan predtým tvrdil, že jeho sily toto strategicky významné mesto už dobyli. Informovala o tom agentúra AFP

V Šuši pokračujú boje, čakajte a verte v našu armádu,“ uviedol hovorca arménskeho ministerstva obrany, ktorý použil arménsky názov tohto mesta.

Šuša je považovaná za strategické mesto, nachádza sa na hlavnej ceste spájajúcej asi 15 kilometrov vzdialenú náhornokarabašskú metropolu Stepanakert s Arménskom. Predstavitelia Náhorného Karabachu v minulosti uviedli, že jej strata by mohla v konečnom dôsledku znamenať porážku v boji o celý región, píše agentúra DPA.

Azerbajdžanský prezident Ilham Alijev v nedeľu vyhlásil, že ozbrojené sily jeho krajiny obsadili zmienené mesto. „S veľkou hrdosťou a radosťou vás informujem, že mesto Šuša bolo oslobodené,“ povedal v televíznom príhovore k občanom. „Budeme pokračovať až do konca, do úplného oslobodenia okupovaných území,“ vyhlásil.

Arménski predstavitelia predtým informovali o opätovných intenzívnych bojoch. Podľa predstaviteľov Náhorného Karabachu bol v noci na nedeľu aj Stepanakert terčom ostreľovania raketami z azerbajdžanskej strany. Ministerstvo obrany v Baku zasa obvinilo Arménsko z ostreľovania azerbajdžanských obcí.
Arménsko a Azerbajdžan, dve bývalé sovietske republiky, vedú už desaťročia konflikt o Náhorný Karabach, etnicky arménsku oblasť, ktorá sa odtrhla od Azerbajdžanu v 90. rokoch vo vojne s 30.000 obeťami na životoch.

Ťažké boje v oblasti opäť prepukli 27. septembra tohto roku a odvtedy pokračujú aj napriek už trom vyhláseným prímeriam. O život pripravili podľa oficiálnych údajov viac ako 1000 ľudí vrátane civilistov, aj keď skutočný počet obetí je podľa predpokladov oveľa vyšší.

Pridaj komentár