Ľuboš Blaha k augustu 1968: Historické výročia by nemali byť dôvodom na nenávisť

21. august. Deň, keď každý tuctový pravičiar z liberálnej kaviarne cíti vášnivú potrebu kopnúť si do Ruska. Pritom dnešná Ruská federácia nemá s vpádom vojsk na územie Česko-Slovenska nič spoločné.

1. Išlo o vojenskú intervenciu Varšavskej zmluvy, ktorá už neexistuje. Na jej čele stál Sovietsky zväz, ktorý už neexistuje. Vpádu vyjadrila podporu aj Nemecká demokratická republika, ktorá už neexistuje. To teraz ozaj ideme naháňať fantómov? A budeme nadávať aj na Nemcov či Maďarov, ktorí vpád podporili? Veď to je celé absurdné.

2. Ak by sme túto absurdnú logiku zobrali do dôsledkov, na čele ZSSR v tom čase stál Ukrajinec Brežnev – tak čo, ideme za 68 nenávidieť Ukrajincov? V prípade útokov na Rusko je to rovnako hlúpe. Prestaňme s tou nenávisťou. Ruský národ za 21. august 1968 nenesie zodpovednosť.

3. Historické výročia by nemali byť dôvodom na nenávisť. Nadávať Rusom za 21. august je rovnako prízemné, ako keby sme 29. augusta nadávali Turkom za víťazstvo Osmanov v bitke pri Moháči, alebo 1. septembra nadávali Nemcom za začiatok druhej svetovej vojny. A v máji by sme mali hromžiť na Francúzov za to že nám Napoleonova armáda vyhodila do vzduchu hrad Devín. Veď to je smiešne.

4. Naopak, dnešný deň by mal byť symbolom dvoch vecí: že už nikdy viac nechceme, aby na našom území boli vojaci cudzej armády a že naopak chceme, aby sme mohli naplniť Dubčekov sen – jeho víziu socializmu s ľudskou tvárou. Pretože o tieto dve veci v auguste 68 išlo.

5. Čo sa týka prvého odkazu augusta 68, neviem o tom, že by dnes na slovenskom území bola noha jediného vojaka ZSSR, zato počúvam, že minister Naď sem húževnato pozýva amerických vojakov. Ten paradox – tí, ktorí najviac nadávajú na Biľaka, sem dnes pozývajú vojakov inej mocnosti. Nech si práve v dnešný deň pripomenú základný odkaz 21. augusta – Slovensko musí ostať suverénne a nie, nechceme tu vojakov žiadnych cudzích štátov.

6. Z druhej, najpodstatnejšej symboliky 21.augusta vyplýva, že by sme mali nadviazať na odkaz Alexandra Dubčeka, ktorý bojoval za socializmus s ľudskou tvárou. Iróniou je, že dnešný deň si chcú sprivatizovať pravičiari, ktorí pri slove „socializmus“ vyskakujú z okna.

7. Tak nech sa páči, priatelia z pravice. Ak ste takí smutní z toho, že Dubčekov sen bol prekazený, tak poďme spoločne naplniť jeho víziu z roku 68 – poďme zoštátniť strategické sektory ekonomiky, poďme vybudovať silný sociálny štát, využívajme strategické plánovanie, odstraňujme sociálnu nerovnosť, podporme družstvá a výrobnú samosprávu, dajme všetkým ľuďom prácu, bývanie a sociálne istoty a spolu s tým posilňujme demokraciu. Nie oligarchiu. Demokraciu.

8. Toto chcel Alexander Dubček. A to isté chce aj sociálna demokracia. Tak čo – ideme do toho? Ak áno, potom ostáva už len jedna otázka – kedy odstúpi pravicová Matovičova vláda, ktorá popiera všetko, čo chcel Alexander Dubček?

9. Áno, je iróniou, že každý rok si najhlučnejšie pripomínajú 21. august 1968 práve tí, ktorí vlastne Dubčekovu víziu z duše nenávidia. Najviac o cudzích vojskách vykrikujú tí, ktorí sem iné cudzie vojská pozývajú. A úplne najväčším paradoxom je, že spomedzi vládnych poslancov sa najviac pechorí Ján Budaj, známy tiež pod krycím menom Domovník.

10. Dnes si pripomíname Dubčekovu víziu demokratického socializmu. Dnes si pripomíname kľúčový význam národnej suverenity. Ide o hodnoty ľavičiarov a vlastencov. Nenechajme si tento deň vziať pravičiarmi a globalistami, ktorí 21. august iba zneužívajú na šírenie rusofóbie a na lacné útoky na ľavicu.

Dnešok nemá byť o nenávisti. Má byť o úcte k Dubčekovmu odkazu. O úcte k mieru a národnej svojbytnosti. O úcte k našim národným dejinám.

Pekný letný deň, priatelia

Ľuboš Blaha

16 thoughts on “Ľuboš Blaha k augustu 1968: Historické výročia by nemali byť dôvodom na nenávisť

 • 21. augusta 2020 at 23:49
  Permalink

  Pán Blaha hovoríte ústami a myšlienkami 90 percentami Slovákov. Lenže tých ani nie celých 10 percent „antilukašenkovcov“ bude cez kúpené médiá hlásať, že tento odhad je zmanipulovaný. Dovoľte kompliment. Ste jeden z mála publicistov a politikov, ktorého príspevky sa dajú čítať. Tak ako povedal Biľak. Pravda zostane pravdou. Možno s ním súhlasiť, hoci on žiaľ myslel na denník ÚV KSS, čiže noviny. Aj v tom sa nemýlil a mal pravdu. Pravda vychádza, nie však na povrch, ako by si 90 percent Slovákov želalo.

 • 22. augusta 2020 at 3:54
  Permalink

  NEMOHU SOUHLASIT S VOLUNTARISMEM DR. BLAHY

  Pane doktore, dovolte mi několik komentářů k Vašemu článku.

  Pritom dnešná Ruská federácia nemá s vpádom vojsk na územie Česko-Slovenska nič spoločné. ►Tohle mi připomíná známé klišé představitelů KSČM, že strana nemá s předchozí KSČ nic společného. To je však pokrytectví, jako kdybych tvrdil, že nemám nic společného s mými rodiči jen proto, že nesdílím jejich světonázor. Prostě nonsens.

  Išlo o vojenskú intervenciu Varšavskej zmluvy, ktorá už neexistuje. Na jej čele stál Sovietsky zväz, ktorý už neexistuje. ►Ona ta intervence, pane doktore, měla své opodstatnění, víme? Kdyby ke vpádu vojsk VS pod záštitou SSSR nedošlo, tak socialismus v ČSSR by padl jako sťatá hruška. Zde vůbec nešlo o socialismus s lidskou tváří, ale o státní převrat přesně v duchu toho, k čemu došlo o 21 rok později v listopadu 1989. A navíc, na rozdíl od r. 1989 hrozil krvavý maďarský scénář z podzimu 1956. Dole ve výborném podání Ruské TV je to vyloženo více než jasně, jak se tehdy věci vyvíjely. Tedy jakkoli, jen ne po linii socialismu.

  na čele ZSSR v tom čase stál Ukrajinec Brežnev – tak čo, ideme za 68 nenávidieť Ukrajincov? ►Pane doktore Blaho, v různých dokumentech k národnosti Brežněva se to liší. Někdy se uvádí Ukrajinec, jindy zase Rus. Josef Stalin považoval Brežněva dokonce za Moldavana. Ostatně, Brežněv započal svou politickou dráhu právě v Moldávii. Takže? Vyberte si. Níže uvedený zdroj v ruské wikipedii píše k Brežněvovi toto, cituji.


  V Brežněvově předvojenské knížce ze dne 5.10.1928 v bodě 6 «Národnost a rodný jazyk» je uvedeno «příslušník Velkého Ruska». V členské evidenční kartě Ruské kom. strany bolševiků ze dne 18.11.1929 v bodě 4 «Národnost» je uvedeno «příslušník Velkého Ruska», a v bodě 5 «Rodný jazyk» je sice uveden «Ukrajinský», ale ten je škrtnut, nad tím je napsáno «Ruský».

  ZDROJ: https://ru.wikipedia.org/wiki/Брежнев,_Леонид_Ильич

  chceme, aby sme mohli naplniť Dubčekov sen – jeho víziu socializmu s ľudskou tvárou. Pretože o tieto dve veci v auguste 68 išlo. ►Pane doktore, zopakuji to. V srpnu 68 o socialismus nešlo. Šlo jednoznačně o kapitalismus. A Dubčekovi jakbysmet o socialismus vůbec nešlo. Ostatně, toto Dubček v r. 1968 řekl: „Věřili jsme, že socialismus by mohl lépe fungovat v tržně orientovaném prostředí, v němž by se uplatnily prvky soukromého podnikání…“

  Dále. Jurij Andropov tehdy, tedy ještě před vstupem vojsk do ČSSR, řekl toto: „Metody a formy, s nimiž se dnes v Československu pracuje, velmi připomínají maďarské. Ten vnější chaos… má svůj řád. V Maďarsku to také tak začínalo, potom přišla první a druhá alternativní garnitura a nakonec – sociální demokraté.“

  Walter Ulbricht na varšavské schůzce, Čechoslováky bojkotované, 14.7.1968 řekl toto: „Co se děje v Československu, soudruhu Kádáre, je součástí americko-západoněmecké globální strategie, která směřuje k likvidaci socialismu v každé jednotlivé zemi. Jestliže si myslíte, že pomáháte svými námitkami a výhradami věci socialismu, pak se velice mýlíte. Nemyslíte na to, co bude následovat. Jakmile američtí a západoněmečtí imperialisté budou mít pod kontrolou Československo, potom jste na řadě vy, soudruhu Kádáre. To je ale něco, co nejste schopen a ani nechcete pochopit.“

  Níže uvedený článek Mariny Dacišinové a Andreje Sorokina (oba kandidáti historických věd) má v nadpisu uvedeno, cituji: «Jsme doslova zděšeni… O čem šéf čs. komunistů Alexandr Dubček měsíc před vstupem sovětských vojsk jednal s Francouzy. V Rusku se tohle publikuje poprvé.»

  ZDROJ: https://rg.ru/2017/05/24/rodina-chssr.html

  Z druhej, najpodstatnejšej symboliky 21. augusta vyplýva, že by sme mali nadviazať na odkaz Alexandra Dubčeka, ktorý bojoval za socializmus s ľudskou tvárou. ►Pane doktore, ale v listopadu 1989 to bylo stejné, jako i v roce 1968. Jak to dopadlo, víme. Tedy úplnou demontáží socialismu a restaurací kapitalismu se vším všudy. Pravda, komunisté v r. 1989 byli ušetřeni šibenic. Díky Gorbačovovi, poněvadž to dohodl s Havlem. V r. 1968, pokud by Sověti nepřijeli se svými vojsky, by ušetřeni sotva byli, jelikož duch Maďarska 1956 byl stále živ…

  Ak ste takí smutní z toho, že Dubčekov sen bol prekazený, tak poďme spoločne naplniť jeho víziu z roku 68 – poďme zoštátniť strategické sektory ekonomiky… ►Pane doktore, ale Dubček naopak usiloval o významný podíl soukromé ekonomiky místo státní. On to táhl opačným směrem, než píšete.

  Dnes si pripomíname Dubčekovu víziu demokratického socializmu. … A to isté chce aj sociálna demokracia. ►Pane doktore, naprosto nesdílím Váš voluntarismus ve smyslu, že sociální demokracie nejen na Slovensku usiluje o demokrat. socialismus. Se na mě nezlobte, ale ani jedna soc.dem. strana nejen v EU ve svém programu jakýkoli socialismus ─ NEMÁ! O socialismu ve svém programu hovoří jen a pouze kom. strany, a to ještě ne všechny.

  ▬▬▬
  HORKÉ LÉTO 68:
  https://www.youtube.com/watch?v=-88toZ7YCF8

  • 23. augusta 2020 at 19:32
   Permalink

   Je vždy sranda sledovať, keď komunista vášho formátu sa sporí s marxistickým socdemokratom o tom, kto je väčší socialista. Dubček to myslel v dobrom, ale zlí, kovaní komunisti z KSS to pochopia vždy len ako tú ich kontrarevolúciu, oportunizmus a podobné kydy. Pritom nevidíte pokryteckosť Blahu – v téorii ide o národne socialistického filozofa, v praxi je však dvorným princom Fica, socdemáka (ktorý sa začal socialistickejšie radikalizovať až nedávno, aby sa vyčlenil od Pellegriniho liberálov), milovníka J&T oligarchie. Pritom jediným pravým sociálnym demokratom, ľavičiarom je Eduard Chmelár, zvyšok v ľavom spektre sú už len komunisti, anarchisti a smerácki populisti/demagógovia/mafia.

 • 22. augusta 2020 at 14:32
  Permalink

  Danajským darom je možnosť vyjadrovať sa k histórii v spoločnosti ovládanej antikomunizmom. Núti nás pohybovať sa v priestore vykolíkovanom liberálnou propagandou. Núti k čiernobielemu videniu.
  Aby bolo jasné odmietam negatívne propagandistické hodnotenie Augusta 1968.
  Ale nemôžem, ani – bez výhrad- s udalosťami v lete 1968 bezvýhradne súhlasiť.
  August ´68
  1. poškodil komunistické hnutie uplatnením mocenských, namiesto politických, nástrojov.
  2. spochybnil štátnu suverenitu, v socialistickej etape to bolo kontrarevolučné, proti zmyslu budovania socializmu
  3. legalizoval „subjektívny faktor“. Intervenujúci lídri si v Československu riešili vlastné, vnútorné problémy. Ulbricht labilnú pozíciu režimu, ktorý strácal komparatívne výhody pri porovnaní so Západnym Nemeckom, Poľsko a Maďarsko sa obávali recídivy antikomunistických akcií. Brežnev bol uviazaný na šnúrke gatí armádnych generálov, ktorý mu „pomohli“ s Chruščovom a mali „potrebu“ demonštrovať svoju silu aj obsadením kontaktnej hranice so Západom.
  4. násilné prerušenie procesov v Československu, zastavilo nielen kontrarevolučné, ale aj revolučné iniciatívy a oslabilo komunistov v zápase za lepší socializmus a bližší komunizmus. Čistky využili nielen verní komunisti, ale aj kariérna nomenklatúra na zbavenie sa konkurencie.
  5. Myslím, že generácia ´68 bola mentálne viac socialistická ako generácia ´89. Teda kontrarevolúcia by narazila. Nič také ako reprivatizácia, či reštitúcie, výpredaj Západu, nástup dekadentnej liberálnej antilobby by nebol možný. Milície ešte boli milíciami a nie spolkom starých pivných bratov s hrdzavými kvérmi a skrivenou ideológiou…

 • 23. augusta 2020 at 19:50
  Permalink

  Je vtipné, že pán Blaha dnes konštatuje, že ZSSR nerovná sa Rusko. Ale 21.mája na fb zverejnil, že nás v 1945tom oslobodilo ZSSR a teda máme ďakovať Rusku! Takáto názorová nekonzistencia je hodná smeráckej demagógie, ale nie „vedca“, „filozofa“. Analogicky bude pán Blaha tvrdiť, že pred rokom 1942 zase išlo len o neexistujúce ZSSR, ktoré uzavrelo dohodu s Hitlerom a napadlo Poľsko.
  Ak treba zoštátniť strategické podniky, prečo jeho smerácka kompánia zoštátnila stratové SPP a zlaté vajce – eustream (čistý zisk 320 mil. Eur), prenechalo EPH (česká odnož J&T) a zariadila, aby zisk sa štátu a EPH vyplácal z pôžičiek? Nuž Smer SD (Systém Mimoriadne Efektívneho Rozkrádania Spoločných Daní) nechce ponechať všetko štátne preto, aby uchránila národný majetok pred zlými domácimi, či západnými investormi, ale preto, lebo tam, kde sú nominanti štátu, resp. nominanti spriazneného oligarchu, má možnosť naďalej tunelovať tržby/zisk cez takéto praktiky. A skutočná zadlženosť štátu sa dá ukryť vo forme dlhov štátnych podnikov (resp. väčšinovo vlastnených štátom): https://ekonomika.sme.sk/c/6938549/eustream-si-pozicia-od-bank-peniaze-posle-statu-a-eph.html

 • 24. augusta 2020 at 17:25
  Permalink

  Som investor.
  Píšem vám, aby som vás informoval o ponuke nášho úveru, ktorý ponúka moja spoločnosť na pomoc jednotlivcom a organizáciám vrátane majiteľa malej firmy, s veľmi minimálnymi ročnými úrokovými mierami tak nízkymi ako 2% do 1 roka až 20 rokov s dobou splatnosti akejkoľvek časti úveru. world. V prípade záujmu nás kontaktujte na (directcredit74@gmail.com) alebo na tel. / Text: +1(504)603-3666).

 • 24. augusta 2020 at 18:08
  Permalink

  Pane Vasku, podte mi to vysvetlit. 21.8.1968 prisli (na zavolanie) armady Varsavskej zmluvy (VZ). Teda Nemci, Poliaci, Madari, Bulhari a SSSR. Podla terajsieho rozdelenia je to 19 statov. 4 za VZ a 15 za SSSR. Teda Estonci, Lotysi, litevci, Bielorusi, Ukrainci, Moldavci, Azerbajdzanci atd. Z tychto 19 statov je 18 OK a len Rusi su zli. Myslite Rusi, ako obcania Ruskej federacie, alebo Rusi ako narod. Ako vieme, tak medzi obcanov Ruskej federacie patria mimo inych narodov; Tatari, Cecenci, Cukcovia, Kalmici, Dagestanci atd. Tak preco ta nenavist len proti Rusom a proti nikomu inemu? Teraz aspon vidite, podla mna, na vlastnej kozi, ako funguje propaganda a vyvolavanie nenavisti.

  • 25. augusta 2020 at 0:00
   Permalink

   Pane Ommi, zdravím Vás, klidnou noc.

   Rád Vám zodpovím jakýkoli Váš dotaz, byť by byl sebenepříjemnější. Sice jsem Vám dost dobře neporozuměl, jak jste to s těmi Rusy ve spojení se mnou myslel, ale budiž. Prozatím Vám sdělím to, co jsem aspoň svým rozumem pochopil.

   1) 21.8.1968 Sověti svá vojska přivezli do ČSSR nikoli na pozvání, ale po domluvě s USA, tedy proti vůli představitelů ČSSR. Důvod? Jeden jediný. Německo v 68. roce bylo doslova prošpikováno amer. raketami středního doletu s jadernými hlavicemi proti SSSR. A zdaleka nejen Německo!

   Sověti zoufale potřebovali tuto hrozbu aspoň částečně vykrýt svými předsunutými jadernými zbraněmi na území ČSSR. Jak jistě víte, sovětské rakety s jadernými hlavicemi proti NATO v Z Evropě byly rozmístěny na JZ od Prahy v Brdech. Protože Karibská krize z poč. 60. let s hrozbou III. sv. války byla v r. 1968 stále v živé paměti, USA se vstupem sovětských vojsk do ČSSR 21.8.1968 ─ ochotně souhlasily. A nejen, USA se dokonce se SSSR domluvily na operaci Dunaj, že tomu nijak nebudou překážet. Amer. prezident Lyndon Johnson označil vpád sov. vojsk do ČSSR za „pouhou nehodu na cestě k uvolňování napětí“ mezi NATO a VS. Srpnové události 68 nepřímo pomohly Richardu Nixonovi k vítězství v tehdejších listopadových prezidentských volbách.

   2) Pane Ommi, Váš názor, že do ČSSR vpadli se svými vojsky Estonci, Lotyši, … a Rusi já nepřijímám. Tehdy byl přece SSSR a ten vystupoval navenek jako jeden nedělitelný celek. Prostě byl jeden sovětský národ. Nikdo tehdy Židy, Lotyše, Armény atd. proti Rusům nestavěl. V SSSR se národnosti prostě neřešily. A to bylo dobře.

    • 25. augusta 2020 at 11:16
     Permalink

     Martine, srdečně Vás zdravím.

     Martine, vím, kam míříte. Z hlediska Vyššího principu mravního, jak pravil starý dobrý František Smolík ve stejnojmenném filmu Jana Drdy, bohužel, píšu to krajně nerad ─ TO JINAK NEJDE. ((

     Velká Ruská Trojka, tedy Michail Gorbačov, Boris Jelcin a Vladimír Putin se svým oligarchátem vsadili na nižší princip mravní, tedy na amer. dolary za hranicemi RF v jejich vlastní prospěch. Aby toho nebylo málo, vsadili na politiku nekonečných ústupků nejen v politické a ekonomické oblasti, nýbrž také, ve vojenské oblasti.

     A tak se stalo, že dnes má Rusko to, co chtělo ─ vojska NATO doslova u bran Moskvy. Na území těch, kdo původně tvořili západní hradbu Varšavské smlouvy a RVHP. Navíc, Rusko má rozvrácenou národní ekonomiku v rukou zahran. kapitálu. Martine, bohužel, i takto vypadá SOUMRAK DĚJIN ve 21. století… ((

 • 25. augusta 2020 at 20:27
  Permalink

  Pane Vasku, suhlas s tym co ste napisali. Chcel som len povedat, ze mi ten mainstream leze na nervy. Teda, podla zakona aj v CR a aj v SR je akcia armad Varsavskej zmluvy 21.08.1968 okupacia. Teda, ti co vtedy prisli, musia byt vsetci, zakonite, okupanti. A tu je ten pes zakopany. Diferencuje sa na „dobrych okupantov“ a „zlych okupantov“. „Zli okupanti“ su len Rusi a vsetci ostatni okupanti su „dobri okupanti“. Mozete si ich kludne vymenovat… Teda, okupacia „dobrymi okupantmi“ nie je nic zle, co by sa malo „dobrym okupantom“ vycitat a pozadovat za to od nich satisfakciu, ale tuto okupaciu, pretoze je to „dobra okupacia“, velkoryso prehliadat a zamiest pod koberec. O to tvrdsie treba postupovat proti „zlym okupantm“ teda Rusom. Takto sa to kolportuje obcanom v celom mainstreame. A to je, samozrejme, propaganda, hybridna vojna a oblbovanie obcanov.

  • 26. augusta 2020 at 10:54
   Permalink

   Pane Ommi, vítejte.

   Díky MOC za Váš komentář. Ovšem, máte s těmi Rusy a podivným vztahem Slovanů k nim svatou pravdu. Dovolím si poznamenat následující.

   O zahájení okupace ČSR 15.3.1939 faš. Německem na dlouhých více než 6 let se stovkami tisíc povražděných Čechů, Moravanů a Slováků se dnes ve školách, stejně jako i v TV ─ neříká skoro nic. Nikdo neříká Američanům s raketojadernou výzbrojí v sousedním Německu, že jsou to okupanti. Ani v Japonsku na Okinawě si nikdo nedovolí vykřikovat proti Pentagonu „okupanti, táhněte domů“. Zato o zahájení „okupace“ ČSSR Sověty se dřístá div ne každý den na věčné časy a nikdy jinak.

   Víte, pane Ommi, vše, o čem se nejen my dva zde na DAV-DVA bavíme ohledně srpna 68, bych shrnul pod jediný pojem ─ ZÁHADA SLOVANSKÉ DUŠE. Když němečtí soukmenovci 15. března 1939 přivandrovali do Československa, nikdo po voj. technice hitler. okupantů neházel flašky s benzínem a dlažebními kostkami. Národ prostě mlčel. Aby toho nebylo málo. Sami vyšetřovatelé Gestapa nejednou pravili, že by si nikdy nepomysleli, nakolik ochotně Češi a Moravané udávali své kamarády, bratry a sestry, na nejbližším oddělení Gestapa.

   Lze tak vyslovit psycholog. otázku číslo jedna ─ LZE NAZVAT OKUPANTY VOJÁKY, KTEŘÍ SE BÁLI OBYVATEL SOCIALIST. ČESKOSLOVENSKA VÍCE NEŽ NAOPAK? Dost sotva… Neumím si ani ani za mák představit, že bych mrskal dlažbu a Molotovovy koktejly po ozbrojeném vojsku, aniž bych měl obavu, že budu na místě zastřelen dávkou ze samopalu. Co by asi tak následovalo, kdyby 15. března 1939 toto divadlo s Rusy ze srpna 68 pražští Pepíci předvedli s hitlerovcy? Mám to rozebrat k potěšení čtenářské obce?

 • 26. augusta 2020 at 18:47
  Permalink

  Pane Vasku, pisete:
  „Nikdo neříká Američanům s raketojadernou výzbrojí v sousedním Německu, že jsou to okupanti.“ -problem je v tom, ze okupanti, de jure, nie su. Su vitazna mocnost 2.sv.vojny. Tato si pomocou zmluv zabezpecila pravo ostat v Nemecku do 2099. Teda, pokial bude chcet, alebo mat na to prostriedky…

Pridaj komentár