Docent Richard Sťahel pre DAV DVA o aktuálnej situácii v Kalifornii: Realita poráža aj varovania „alarmistov“

KOMENTÁR RICHARDA SŤAHELA PRE DAV DVA

Západ Spojených štátov amerických horí. Rozsah požiarov prekročil všetky doterajšie rekordy, a dokonca aj pesimistické predpovede klimatológov. Los Angeles Times pred pár dňami vyšli s článkom, ktorý hneď na titulnej strane novín hlása: „Klimatická apokalypsa. Ohne, horúčava, znečistený vzduch: Kalamita už nie je otázkou budúcnosti – je tu, teraz“. Slávna CNN ukazuje obrazy z evakuácie obrovského množstva ľudí, ktorá vzhľadom na rýchlosť s akou sa požiare šíria prebieha už aj letecky. Médiá po celom svete uverejňujú fotografie do červena zafarbenej oblohy nad ikonickými miestami Kalifornie. Dym z požiarov sa šíri tisíce kilometrov od požiarov, čo potvrdzujú aj družicové zábery. Úrady hlásia čoraz vyššie počty zranených, mŕtvych a aj nezvestných. Otvorene sa hovorí státisícoch vnútroštátnych environmentálnych utečencov, teda o jave, ktorý sa doposiaľ spájal s Afrikou či Áziou, nie so štatisticky najrozvinutejšou krajinou sveta. A to je ešte len začiatok sezóny požiarov.

Mnohí sú prekvapení a pýtajú čo sa to deje. Zrazu si však už aj mainstreamové médiá dajú námahu vyhľadať si vo verejne dostupných databázach vedecké články, ktoré pred takýmto scenárom varovali. Tie najstaršie už pred niekoľkými desaťročiami. Ak im vtedy vôbec niekto venoval pozornosť, mala skôr podobu výsmechu alebo opovrhnutia. Výsledky klimatologických výskumov sa buď ignorovali alebo označovali za nezodpovedný alarmizmus, ktorý ohrozuje ďalší ekonomický rast a ešte aj vyvoláva v ľuďoch úzkosť, pocity viny a napokon rezignáciu. Takže miesto toho, aby sa verejné politiky snažili pripraviť na to, pred čím vedci varovali, keď sa im nesnažili zabrániť, zvesela sa investovalo do aktivít, ktoré len prispievali k ďalšiemu rastu emisií skleníkových plynov. Obrazne povedané, prilievali benzín do budúceho ohniska.

ZANEDBANIE PRÍPRAV NA KLIMATICKÉ ZMENY

Pre krajinu ako Slovensko, ktoré sa usilovne snažilo a snaží dobehnúť v tomto šialenstve „rozvinutejšie“ krajiny by z toho čo sa v súčasnosti deje na západe Severnej Ameriky mohlo vyplynúť aspoň jedno ponaučenie. Zanedbanie prípravy krajiny a obyvateľstva na dôsledky klimatických zmien sa môže veľmi kruto vypomstiť. Ak totiž ani USA nie sú schopné aspoň evakuovať všetko obyvateľstvo zo zasiahnutých oblastí, ako by takého niečoho bolo schopné Slovensko? USA majú množstvo raketovej, delostreleckej a leteckej techniky, ktorá dokáže takéto požiare založiť kdekoľvek na svete. Zjavne však nemá dostatok techniky a ľudí, ktorí by takýmto požiarom dokázali zabrániť, alebo ich aspoň uhasiť, keď už vypuknú. Či aspoň zachrániť ľudí, ktorým doslova zhorelo úplne všetko čo mali.

AMERICAN WAY OF LIFE AKO PRÍČINA

Pritom práve americkí vedci (a samozrejme nielen americkí), roky upozorňujú, že „american way of life“ skôr či neskôr povedie k tomu čo sa práve deje. Ani veľmoc s astronomickým rozpočtom však nevie alebo nechce svojim občanom poskytnúť environmentálnu bezpečnosť. Nie je hádam potrebné rozvádzať aké ohromné sily a prostriedky by boli potrebné na zvládnutie takého požiaru, respektíve série požiarov, ktorá si už vytvára aj vlastné, doteraz nepozorované atmosférické javy, na Slovensku. A asi ani to, že naša krajina nimi nedisponuje. Zháňať ich keď už bude horieť, bude neskoro. Miesto úpravy krajiny a prípravy obyvateľstva na zásadné zmeny spôsobu života, ktoré klimatické zmeny prinesú aj na Slovensko, sme však rozhodli kupovať stíhačky a ďalšie zbraňové systémy. Tými sa dajú požiare efektívne zakladať, ale určite nie hasiť.

doc. Richard Sťahel, PhD. pre DAV DVA

One thought on “Docent Richard Sťahel pre DAV DVA o aktuálnej situácii v Kalifornii: Realita poráža aj varovania „alarmistov“

  • 19. septembra 2020 at 10:12
    Permalink

    Prečo pod týmto článkom nikto nereaguje? Lepšie sa filozofuje o minulosti, Marxovi, Engelsovi a Leninovi? To čo nás a naše detí čaká týmto bezbrehým kapitalizmom asi zaujíma málo ľudí. Až keď nám začne horieť pod nohami budeme niečo konať? Či vari veselé vyrubovanie lesov za posledné roky zabráni požiarom aj na Slovensku? Kto sa v smere zaoberá ekológiou a sa vo veci vyzná a rozumie? Viac vám vyhovujú riťolezci ako odborníci čo aj niečomu rozumejú a majú s tým skúsenosti?
    Obraz o politike a Slovákoch som si utvoril. Budeme niečo riešiť až keď sa nám “ mlieko rozleje“ ? Už sa ho rozlialo veľa. Aj reálneho.

Pridaj komentár