Na nákup antigénových testov sa v našej republike 16 miliónov vždy predsa nájde!!!

Bratislava 19. novembra (TASR) – Minister hospodárstva Richard Sulík (SaS) má zabezpečiť obstaranie 16 miliónov antigénových testov, a to v etapách k 2., 9. a 16. decembru a koncu decembra. Potvrdil to po štvrtkovom rokovaní vlády. Návrh predložil premiér Igor Matovič (OĽANO).

Sulík po rokovaní kabinetu avizoval, že v súvislosti s nákupom zriadi výberovú komisiu, do ktorej prizve aj zástupcov opozície a tretieho sektora. Chce sa obrátiť aj na Úrad pre verejné obstarávanie, aby zistil, ktoré spôsoby obstarania sú v súlade so zákonom. Oslovil aj Najvyšší kontrolný úrad SR, či je nákup v súlade s kompetenciami ministerstva hospodárstva.

Svoj zámer dať úlohu ministrovi hospodárstva zdôvodnil predseda vlády tým, že chce využiť jeho voľné kapacity. „V záujme materiálnej pripravenosti na možné ďalšie testovania obyvateľstva na ochorenie COVID-19 je potrebné zabezpečiť dostatočné množstvo antigénových testov,“ uvádza sa v predkladacej správe. Sulíka premiér dlhodobo kritizuje pre jeho názory v súvislosti s pandémiou nového koronavírusu.

Sulík avizoval, že sa obráti na svojich kolegov v stredoeurópskom regióne a bude „sondovať“ prípadné možnosti spoločného obstarania testov. Myslí si však, že vzhľadom na plánovaný objem 16 miliónov testov nebude mať ani prípadný spoločný nákup efekt na optimalizáciu ceny. „Ak nakupujete v tisíckach alebo desaťtisíckach, ten rozdiel v jednotkovej cene môže byť veľký, no ak chceme kúpiť 16 miliónov alebo 40 miliónov, tam už žiadny veľký, a možno žiadny rozdiel nebude, jednoducho sa to už výrobcom neoplatí,“ upozornil Sulík.

Vicepremiérka a ministerka investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie Veronika Remišová (Za ľudí) na otázku, ako vníma, že testy bude nakupovať práve Sulíkov rezort, uviedla, že obstarávať testy môže ministerstvo zdravotníctva, vnútra lebo hospodárstva. „To, že ich nakupuje ministerstvo hospodárstva, je logické, keďže pod tento rezort spadá aj Správa štátnych hmotných rezerv SR,“ dodala vicepremiérka.

Pridaj komentár