Testovanie: Hlas chce, aby vláda pretestovala pozitívnych aj PCR testami

Bratislava 10. novembra (TASR) – Mimoparlamentná strana Hlas-sociálna demokracia a expremiér Peter Pellegrini žiada vládu, aby na náklady štátu pretestovala všetkých pozitívnych ľudí z druhého kola plošného testovania PCR testami. V utorok o tom informovala hovorkyňa strany Patrícia Medveď Macíková. Pellegrini poznamenal, že pred tretím kolom plošného testovania majú ľudia právo poznať odpoveď na otázku, čím ich testujú a či ide o skutočne kvalitné testy. Rovnako má verejnosť podľa neho právo vedieť, či má pravdu premiér Igor Matovič (OĽANO) alebo uznávaní vedci.

„Žiadame, aby štát na svoje náklady preveril všetkých, ktorým po tomto víkende prikázal sedieť doma. Je to jednoduché a poctivé riešenie, ktoré ukáže, akú výpovednú hodnotu majú použité antigénové testy a či celé plošné testovanie nie je len obrovskou PR akciou vlády a jej predsedu. Ľudia sa dozvedia, či sú skutočne pozitívni alebo skutočne negatívni. Vláda, ktorá sa neustále dovoláva pravdy, by im tú pravdu mohla konečne povedať,“ skonštatoval Pellegrini.

Strana poznamenala, že použité antigénové testy zachytávajú len 30 percent negatívnych prípadov.

„Sedem z desiatich chorých ľudí dostane modrý papierik, falošnú priepustku na slobodu, s ktorou chodia po obchodoch a nakazujú ďalších ľudí,“ hovorí Pellegrini. Dodal, že na druhej strane ukázali konkrétne príklady z Bratislavy a Šamorína, že antigénové testy vykazujú aj množstvo falošne pozitívnych. Upozornil tiež, že porovnávaciu štúdiu oboch druhov testov požadovali aj odborníci z konzília epidemiológov.

Pridaj komentár