Nemecký súkromný sektor pokračuje v raste aj napriek lockdownu

Berlín 23. novembra (TASR) – Nemecký súkromný sektor ukazuje svoju odolnosť, keď v novembri pokračoval v raste vďaka silnému výrobnému sektoru. Sprísnenie reštrikcií na spomalenie šírenia nového koronavírusu však spomalilo expanziu, pričom najviac zasiahlo sektor služieb.

Zložený index nákupných manažérov (PMI), ktorý zahŕňa služby aj priemysel, v novembri klesol na 52 bodov z 55 bodov v októbri, uviedla spoločnosť IHS Markit vo svojom predbežnom odhade. PMI však zostal nad 50-bodovou hranicou, ktorá oddeľuje pokles aktivity od jej expanzie.

PMI pre sektor služieb padol na 46,2 bodu zo 49,5 bodu, pričom ekonómovia počítali s jeho znížením na 46,3 bodu. PMI pre výrobný sektor dosiahol 57,9 bodu po 58,2 bodu v októbri, keď ekonómovia prognózovali 56,5 bodu.

Odolnosť výrobného sektora podľa Phila Smitha z IHS Markit podporuje názory, že prípadný pokles nemeckej ekonomiky v poslednom kvartáli bude podstatne slabší než ten v 1. polroku. Náladu v nemeckom podnikateľskom sektore podporili aj pozitívne správy týkajúce sa vývoja vakcín proti ochoreniu COVID-19, dodal Smith.

Pridaj komentár