Švédska šesťdesiattrojka, detektívka Michala Alberta (Toronto Tara) a M. T. Toscani

PhDr. Michala Alberta PhD. poznáte predovšetkým ako publicistu, komentátora politických udalostí a športového redaktora. Avšak Albert je tiež básnikom a prozaikom. K jeho najvýznamnejším dielam patrí kniha Švédska šesťdesiattrojka, ktorá vyšla ešte v roku 2015. Knihu si môžete objednať aj u autora priamo mailom na sefredaktor.klucod@gmail.com a podporiť tak jeho činnosť.

Toronto Nara je pseudonymom spisovateľa PhDr. Michala Alberta, PhD., autora kníh Pliaga Severného Panteonu (vyhrala druhé miesto v kategórii beletria v súťaži Kniha Turca 2014), Noc s gejšou a spoluautora detektívky Švédska šesťdesiattrojka.

Švédska šesťdesiattrojka je knihou dvojice spisovateľov Toronta Naru a M.T. Toscani. Kniha rúca mnohé mýty o správnosti dnešného predsudkami onálepkovaného sveta. Švédska šesťdesiattrojka pripomína, že je nevyhnutné dbať o zachovanie tradičných hodnôt. Detektívka pripomína, že ľudí, ktorí sa navonok javia ako šialenci, čudáci, lebo nejdú po prúde predsudkov a nálepiek, si musíme vážiť, lebo práve oni vedia zabrániť spáleniu tradičných hodnôt. Detektívka sa odohráva v prostredí klanmi a intrigami ovládaného Japonska a Švédska. Zhoria tradičné hodnoty, alebo ich zachránime? Kniha bola prvýkrát predstavená na svadbe autorov knihy 1. 5. 2015 v Košťanoch nad Turcom.

Reakcie čitateľov:

Hneď na úvod musím povedať, že táto kniha je skvostom medzi slovenskými detektívkami. Vybočuje z rámca, v akom sa pohybujú naši autori, a to je jej dodáva obrovský šmrnc originality. Obsahovo ju autor zvládol na jednotku, štylisticky detto. Občas, snáď sa autor neurazím, mi pripadalo, akoby ju písal nejaký spisovateľ severských krimi románov. Mám na mysli celkové spracovanie príbehu, spôsob, akým sa postavy vyjadrujú, kde sa pohybujú a podobne. TorontoNara toto zvládol dokonale a vytvoril skutočne skvelý príbeh, z ktorého občas mrazí, miestami dojme, ale hlavne dokazuje kvality autora. Skrátka a dobre, Švédska 63-jka je vynikajúco napísaná, bez jediného hluchého miesta a dotiahnutá do bodky.

Poriadne ňou šiapli po chodidlách istým ľuďom. Odvážna kniha z odvážnym posolstvom. Vrelo odporúčam, nevedela som sa od nej odtrhnúťa zmákla som ju za 4 dni.

O autorovi

Toronto Nara, vlastným menom PhDr. Michal Albert, PhD. sa narodil 1. októbra 1982 vo Zvolene. Popri štúdiu pôsobil ako externý spravodajca rádia Lumen (2005), neskôr pracoval ako športový redaktor v regionálnom periodiku MY (2005-2007), spolupracovník denníka SME a Banskobystrického Echa. Neskôr písal aj pre futbalový a hokejový webový portál či týždenník Zrno. Publikoval približne 1000 novinárskych prejavov. Po absolvovaní žurnalistiky pôsobil ako redaktor domáceho spravodajstva Tlačovej agentúry Slovenskej republiky (TASR). Od roku 2009 bol doktorandom na Katedre žurnalistiky FF KU. Vyučoval predmet Katolícke médiá a Ročníková práca. V roku 2010 absolvoval zahraničný študijný pobyt na Univerzite Kardinála Štefana Wyszyńského vo Varšave. Medzi najväčšiu záľubu Toronta Naru okrem hokeja a cestovania patria japonské reálie, kultúra a umenie krajiny vychádzajúceho slnka.

Pridaj komentár