Voľby v Bielorusku ako ďalší ukážkový príklad mediálnej manipulácie spolitizovaného spravodajstva na Slovensku

Nuž, v tej súčasnej demokracii to tak chodí, že podľa nezávislých odborníkov, ideálne od mimovládnych organizácii s jasným liberálnym a tolerantným hodnotovým ukotvením vám nestačí ani 80% hlasov obyvateľov krajiny na to, aby ste boli demokraticky uznaný.

Dosvedčuje to aj komentár RTVS. Už pred voľbami bolo liberálnym snom zosadiť prezidenta Lukašenka. Nuž, ale ten vyhral v pomere 80% ku 6%.

Nuž, tak čo iné zostáva našim liberálnym novinárom, ktorí sa hrajú na mienkotvorných a nezávislých?

Obviniť prezidenta z manipulácie, boju proti novinárom (zrejme takých ultra-nezávislých akí sú v RTVS či v Denníku N) a vykresliť ho ako despotického diktátora, ktorý vlastne obyvateľov donútil hlasovať v jeho prospech. Takže vlastne nestačí, že konkurentka utrpela totálny debakel 6%, všetko je to samozrejme Lukašenkov komplot. Nuž, uznajte. Kto je tu teraz konšpirátor…

Či už s politikou Lukašenka súhlasíte alebo nie, západná a aj tá naša mediálna propaganda proti nemu je tak trápna a úbohá, že každý súdny človek sa musí chytať za hlavu.

Ale čo je na tom najhoršie… keby to písal Denník N, tak jasné, vieme čo od nich čakať. Ale RTVS je platená z daní obyvateľov Slovenskej republiky a k objektivite ju viaže zákon. Nastoliť celý príspevok tak, že prezident síce vyhral, ale my tomu neveríme (že to je autentické viťazstvo), je exemplárnym príkladom manipulácie a spolitizovaného spravodajstva.

Ondrej Gorod II.

9 thoughts on “Voľby v Bielorusku ako ďalší ukážkový príklad mediálnej manipulácie spolitizovaného spravodajstva na Slovensku

 • 10. augusta 2020 at 20:39
  Permalink

  Uplne suhlasim. Je to banda pokrytcov,ktori davnozabudli kto je ich zamestnavatelom a koho nazor maju zastupovat a prezentovat. Je evidentne na koho strane su a za koho kopu a nie je to Slovensky obcan platoaci koncesionarske poplatky. Jednym slovom je to novinatrska zumpa tek ako N a jemu podobne.
  Hamba Slovenska
  V. S.

 • 11. augusta 2020 at 7:35
  Permalink

  Priemerný občan si pamätá zo spravodajstva akurát nadpisy, titulky, metafory, vtipy……
  Najzaujímavejší na zapamätanie bol

  titulok: LUKAŠENKO ešte nikdy nebol taký slabý ako teraz…..

  Je to ako vo vtipe, keď pretekali 3 štátnici a podľa toho, kto to komentoval, tak ten istý štátnik bol
  a., raz prvý
  b., raz tretí od konca

  ďalší bol
  a., predposledný
  b., druhý

  ďalší bol
  a., tretí
  a ostatní boli….. tretí od konca, predposledný

  Pri popise boja opozície proti Lukašenkovi vyhlasovali jeho odporcovia:
  – veľká väčšina občanov je proti nemu
  – Lukašenko prehral voľby….
  – v tých urnách bolo vidieť viac hlasov pre protikandidátku ako pre Lukašenka
  (totiž tí čo nemali radi Lukašenka, vhadzovali do urien hlasovacie lístky poskladané ako vejáre)

  Nedávno som sledoval diskusiu na BBC s „veľvyslankyňou“ Guaidóa… v Británii. Keď spomenul moderátor max. 30 % podporu Guaidóa (a jej neustály pokles), tak tá blonďavá……… všetko zakecávala na to, že Madura nik nechce.

 • 18. augusta 2020 at 0:45
  Permalink

  S týmto europska únia nemá nič. Tie masy idú za svojim cielom, alebo utekajú pred niečim zlým a hľadajú kade vedie cesta k záchrane a k slobode.
  Ale europa by im mala pomôcť . Len niekedy keď vytiahneš zvieratko z vody aby sa neutopilo, potom keď je zachránené ťa uhryzne a ublíži ti.
  Len na to čaká Putin a začne hrýzť.
  Ale teraz nebude, lebo je to v priamom prenose médií a úpne by sa odhali a nestihol nič pripraviť. Pripraviť falošné sprisahanie v cudzej zemi sa nedá zo dňa na deň. Hlavne sa zosmiešmil Lukašenko keď názorne vysvetľoval ako sú tieto nepokoje, či povstanie riadené z Česka po telefóne, asi si to pamätal s televízie ako prebiehala“ zamatová revoluce“ v Prahe.

 • 18. augusta 2020 at 0:49
  Permalink

  S týmto europska únia nemá nič. Tie masy idú za svojim cielom, alebo utekajú pred niečim zlým a hľadajú kade vedie cesta k záchrane a k slobode.
  Ale europa by im mala pomôcť . Len niekedy keď vytiahneš zvieratko z vody aby sa neutopilo, potom keď je zachránené ťa uhryzne a ublíži ti.
  Len na to čaká Putin a začne hrýzť.
  Ale teraz nebude, lebo je to v priamom prenose médií a úpne by sa odhali a nestihol nič pripraviť. Pripraviť falošné sprisahanie v cudzej zemi sa nedá zo dňa na deň. Hlavne sa zosmiešmil Lukašenko keď názorne vysvetľoval ako sú tieto nepokoje, či povstanie riadené z Česka po telefóne, asi si to pamätal s televízie ako prebiehala“ zamatová revoluce“ v Prahe, tak to popisoval.

 • 18. augusta 2020 at 10:05
  Permalink

  Nuž odporúčam preštudovať si nejaké štúdie, ako vzniká dav. A ako potom dav funguje.
  Dav potrebuje na začiatku heslá. Dodávajú sa zvyčajne zvonku. Niektoré heslá, medafory, logá… sa neujmú (alebo sú neprijateľné pre tých, čo sa pokúšajú dav riadiť). Na začiatku sa objavovali oficiálne vlajky Bieloruska. Potom malé vlajočky z obdobia po 1. svetovej vojne. A potom záplava asi 30 – 5O m pásov z týchto vlajok. Pompeo sa vyjadril v Poľsku…. Bielorusko má právo na sebaurčenie !!!!
  Chvíľku sa manipulovalo s tým, že voľby vyhrala jeho protikandidátka. Chvíľku s opakovaním volieb (tí čo to navrhovali, dostali po nose a našiel sa iný slogan). Rozšíril sa slogan…. diktátor…. odíď….
  Chvíľku sa kecalo, že to nie je protirusky ani ideologicky zamerané… Teraz sa ukazuje, že platí opak. Ešte sa to bude miešať. Ten dav stále potrebuje potravu – nejaký míľnik, nejakého Šmída…
  Ako príklad dobrého sloganu možno uviesť bleskovú reakciu z davu, keď pred robotníkmi vystupoval v Prahe tajomník UV Štěpán…. blbec spomenul v prejave aj deti. Z davu sa ozval výkrik MY NEJSME DĚTI…. a už sa to chytilo.
  V novembri 1989 sa uchytilo logo VPN (odkopírované od Valvoline) a slogan TO JE ONO (Pepsicola).
  Niektoré metafory, slogany, príklady …. sa ukázali ako menejvhodné a kontraproduktívne….

  Nejsme jako oni…..
  slovíčko ODIDEOLOGIZOVAŤ…

  Tvrdili, že všetko odideologizujú (robili pravý opak). Ale to slovíčko lámalo každému jazyk a koktal ako malé decko. Tak to prestali používať (a ideologizovali ešte aj toaletný papier).
  P.S.: keď pozerám BBC alebo CNN tak tie protesty prebiehajú ako piknik. Násilie ukazujú zriedka – aj to v tých záberoch, kde policajti chcú spacifikovať iniciátorov (podpaľačstvo a pod) alebo rozohnať vytvárajúce sa skupiny. Na iných TV vidím aj jedno aj druhé násilie. Je zaujímavé, že aj RT, ktorá tie násilné činy „demonštrantov“ ukazovala – od toho upustila. To isté platilo pre kontra – demonštrantov v prospech Lukašenka. Ak si niekto myslí, že takéto divadlo funguje bez peňazí a bez tých, čo poťahujú nitky – tak potrebuje lekára.

  • 19. augusta 2020 at 22:48
   Permalink

   Sam v tomto prispevku si dokazal že to vzniká spontánne, rečník niečo povie alebo sa do konca pomýli a zrazu je tu heslo revolúcie ktoré sa nesie celý deň. Tí ludia si zaslúžia slobodu ako aj my!

   • 20. augusta 2020 at 11:00
    Permalink

    DIRIGUJÍ NÁS FAŠISTI Z NWO, VÁLKA PROTI SLOVANŮM ZAČÍNÁ,
    BÝVALÝ ŘED. MASAR. ONKOLOG. ÚSTAVU V BRNĚ
    PROF. MUDR. ŽALOUDÍK TO CHÁPE

    Pane Jozefe, vítejte.

    Uvedl jste, že ti lidé si zaslouží svobodu jako my. A co je na tom svobodného, když od 1.9. t.r. na dlouhé roky bez přerušení budeme dodržovat islámské zákony o nošení hidžábu? Když se zavede POVINNÉ distanční školství? Když se zdecimuje veškerý společenský i ekonomický život? Vždyť tohle je fašistická diktatura jako řemen! A Vy tu cosi o svobodě…

    Poslechněte si SE ZVÝŠENOU POZORNOSTÍ, co včera prohlásil PROF. MUDR. ŽALOUDÍK. Garantuji Vám, že tohle se z televize, rádia či novin nedozví nejen Bělorusové, ale ani Češi a Slováci.

    https://www.televizeseznam.cz/video/kapitola/druha-vlna-je-jen-marketing-udrzovat-v-lidech-strach-je-kontraproduktivni-tvrdi-zaloudik-64087702?dop_ab_variant=0&dop_source_zone_name=sznhp.vidpbox&dop_req_id=hrk3uynIfh5-202008191255&utm_campaign=_var&utm_medium=z-boxiku&utm_source=www.seznam.cz

    • 20. augusta 2020 at 14:06
     Permalink

     Ľudia, ktorí teraz pozerajú na dianie v Bielorusku by si mali pozrieť dianie v Grécku po 2. svetovej vojne (vlastne ešte pred jej ukončením) a ako to riešili Angličania, USA a Francúzi.
     Stačí si dať do vyhľadávača „občianska vojna v Grécku“ a uvidíte ako vyzerali koncentračné tábory pre ľavičiarov v Grécku. A tiež sa porozprávať s rodinnými príslušníkmi Grékov, ktorí emigrovali do Československa. Tam sa akosi ne vôľu ľudu nepýtali a masakrovali tých čo sa im nepáčili.

   • 20. augusta 2020 at 14:03
    Permalink

    Áno existujú tieto spontánne výkriky ako výnimky – rečník niečo kecne a dav zrazu dokáže perfektne zareagovať. Ale je toho ako šafránu.
    Zvyčajne je to takto:
    – 17.11.1989 sa ukončí stretnutie študentov na počesť zatýkania a popráv študentov Nemcami. Zrazu sa objaví niekto, kto zakričí, že idú na………… Potom sa objavia pred kordónom policajtov….. A zrazu majú demonštranti perfektne napísané dlhé transparenty
    MÁME HOLÉ RUCE
    NECHCEME NÁSILÍ
    a zrazu majú v rukách kvetiny (ktoré nenechali na mieste pôvodneho pietneho aktu)
    a zrazu majú v rukách sviečky
    Ten čo to robil – nerobil to spontánne. A práve preto tento videozáznam je dnes možné zohnať iba v zahraničných TV, ktoré to nezostrihali.
    A občas to objaví aj nejaký diskutér na internete – ale len ako fotografiu. Niekto mi chcel oponovať – môjmu tvrdeniu čo som tu napísal…. a ten blbec mi potom poslal práve tie fotografie čo som popisoval. Ale nedal odpoveď ako sa tam zázračne objavili tie transparenty – MUSEL TO PÍSAŤ PÍSMOMALIAR (kedysi som brigádoval vo výstavníctve a viem čo dokáže amatér a čo písmomaliar). Dnes sú už na to mašiny. Tie heslá z Bratislavy TO JE ONO (nerobil to spontánne amatér ale ukradol to profík zo sloganu PEPSICOLA , to isté V – verejnosť proti násiliu – ukradol to profík firme VALVOLINE).

Pridaj komentár